Brazylijskie Jiu Jitsu to jedna z najefektywniejszych sztuk walki na świecie. Potwierdzeniem tego jest bogactwo technicznych szczegółów. Te właśnie cechy pozwalają uprawiającym ten styl walczyć z różnymi przeciwnikami – o różnej wadze, wzroście, wieku, płci.
Siła i warunki fizyczne są wymogiem i oczywiście są istotne, ale podstawa to wiedza techniczna i struktura tej sztuki.
Brazylijskie Jiu Jitsu daje uczniom nie tyle sport lub walkę, ale oferuje styl życia oparty na prawdziwej sztuce. Kładzie nacisk na rozwój osobowości, zachowanie oparte na wysokim morale, lojalność, skromność, przyjaźń, a następnie na metodycznym treningu techniki przeprowadzanym krok po kroku. Te różnorodne cele treningowe są ważnym narzędziem szkolenia, jako że metoda oparta jest na szacunku, budowaniu zdrowej osobowości młodego człowieka

.

          BJJ jest sztuką walki wywodzącą się z jiu-jitsu, judo i zapasów, której cechą szczególną jest nacisk na walkę w parterze. W walce chodzi o przejęcie kontroli nad przeciwnikiem. Po unieruchomieniu przeciwnika wykonujemy technikę kończącą – dźwignię bądź duszenie, które ma zmusić przeciwnika do poddania się, a nawet pozbawić go przytomności. W sportowym BJJ nie stosuje się uderzeń, lecz m.in. chwyty, dźwignie, duszenia. Stosuje się również rzuty mające na celu sprowadzić przeciwnika do parteru. Brazylijskie Jiu Jitsu cały czas się rozwija i dostosowuje do realiów dzisiejszych zagrożeń. System opracowany przez rodzinę Gracie powstał również zmyślą o samoobronie. Nie ogranicza się jedynie do chwytów  i dźwignie w parterze, ale przygotowuje również do obrony przeciwko uderzeniom ostrym narzędziem. Jednakże zawodnicy trenujący pod kątem rywalizacji sportowej nie ćwiczą pewnych technik znajdujących swoje zastosowanie w samoobronie. Nie trenują też walki z wieloma przeciwnikami.
          BJJ swą popularność zawdzięcza wielu czynnikom. Ważną rolę odegrała przede wszystkim skuteczność zawodników tej dyscypliny w turniejach MMA. BJJ uczy szacunku dla nauczyciela, współćwiczących i przeciwników, ale nie kultywuje wschodniej tradycji ani ceremoniału, przyciągając tym samym osoby które nie są nimi zainteresowane. Techniki BJJ stwarzają złudzenie prostych. Także przeznaczenie na walkę dużej części treningu znajduje uznanie u młodzieży, która może wykazać się w bezpośredniej rywalizacji.
Wspaniałość tego sportu w ostatnim czasie można było podziwiać na turnieju gdzie zmierzyli się tacy mistrzowie jak Caio Terra, Jeff Glover, Kayron Gracie, Rafael Lovato Jr, Kron Gracie, Xande Ribeiro, Andre Galvao czy Roger Gracie i Marcus Almeida.